Atrakcje turystyczne Roztocza
Oferujemy Państwu noclegi
na pobyt wakacyjny w samodzielnym domku letniskowym
do WYŁĄCZNEJ DYSPOZYCJI
dla 2-4 osób
"Miodowy Holiday" i "Wakacje z pupilem"
Żurawnica 66 koło Zwierzyńca
ZWIERZYNIEC
- Barokowy kościół "Na Wyspie" z 1947 roku, p.w. św. Jana Nepomucena z freskami Ł. Smuglewicza
- Zespół budynków Zarządu Ordynacji Zamojskiej z pierwszej połowy XIX wieku, obecnie Zesół Szkół
- Pałac Plenipotenta, obecnie siedziba dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego
- Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN
- Stawy "Echo" - kąpielisko z piaszczystą plażą
- Hodowla rezerwatowa Konika Polskiego w RPN - "Ostoja"
- Czarny Staw - 1km od stawów Echo, sztuczny zbiornik na strumieniu Świerszcz, malowniczo otoczony wilgotnym borem mieszanym
- Malowany Most - zakończenie kanału od parku pałacowego (ta romantyczna nazwa nadana maleńkiemu mostkowi zagubionemu w lasach wywodzi się z czasów, gdy królowa Marysieńka, jeszcze jako żona ordynata Zamoyskiego, przebywając w Zwierzyńcu wypływała gondolą z kanału parku pałacowego, mijała "Czarny Staw" i płynąc rzeczką kończyła spacer na "Malowanym Moście")
- Ścieżka dydaktyczna na Bukową Górę i inne szlaki turystyczne
- Pomnik upamiętniający nalot szarańczy
- Budynak browaru Zwierzyniec z lat 1802-1806
- Zalew Rudka
Zwierzyniec jest węzłem szlaków turystycznych i znakomitym punktem wypadowym na Roztocze, bywa nazywany "Perłą Roztocza", należy do najpiękniejszych polskich miasteczek. Natura otoczyła go wspaniałymi lasami jodłowo-bukowymi, z których w 1974 roku utworzono Roztoczański Park Narodowy.
Zwiedzanie parku najlepiej rozpocząć od Ośrodka Edukacyjno Muzealnego RPN, w którym można się zapoznać z jego historią oraz bogatą florą i fauną. Szczególne miejsce zajmują koniki polskie. Stąd też zaczyna się większość ścieżek dydaktycznych umożliwiających zwiedzanie RPN. Przy ośrodku zaczyna się najpopularniejsza ścieżka dydaktyczna prowadząca na Bukową Górę. Takich ścieżek o dł. 0,7-4 km jest na terenie parku - siedem. Roztoczański Park Narodowy w Zwierzyńcu leży na terenie projektowanego międzynarodowego rezerwatu biosery UNESCO.
Zwierzyniec jest atrakcyjny o każdej porze roku: wiosną, latem, jesienią, zimą i żaden opis nie zastąpi wizyty tutaj. Dlatego warto wybrać się w te strony, by przekonać się, że to jest naprawdę miejsce magiczne.
FLORIANKA
- Izba Leśna - dawna leśniczówka Ordynacji Zamoyskiej
- Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego - potomka tarpanów
- Polana śródlesna "Rozstaje" - miejsce obserwacji motyli
- Dąb Florian - miejscowa legenda głosi, że na polowanie przyjechał tu protoplasta rodu Zamoyskich - Florian Szary. Wraz z nim w polowaniu brała udział jego siostra Janka, którą poranił niedźwiedź. Pod dębem (obecnie pomnikiem przyrody) robiono jej opatrunek. Na pamiątkę tych wydarzeń nazwano dąb Florian i osadę Florianka.
We Floriance w 1902 roku urodziła się i wychowała Aleksandra Wachniewska, malarka, która z wielkim zaangażowaniem walczyła o ochronę zabytków przyrody Roztocza.
SZCZEBRZESZYN
"W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie
i Szczebrzeszyn z tego słynie".
- Drewniany pomnik chrząszcza stoi w malowniczym zakątku nad źródełkiem u stóp wzgórza zamkowego.
- Wzgórze zamkowe z resztkami zrujnowanej wieży z czasów Kazimierza Wielkiego. Zamek spłonął w czasie wielkiego pożaru miasta w 1583 roku.
- Zabytkowy Młyn Wielki Wodny wybudowany na początku XX wieku z polecenia ordynata Maurycego Zamoyskiego. Do Drugiej Wojny Światowej był największym młynem w woj. lubelskim. Po całkowitej dewastacji został odremontowany w 1985 roku przez prywatnego właściciela - ciągle pracuje.
- Klasztor franciszkański przekształcony w szpital i kościół św. Katarzyny
- Ratusz z 1830 roku - obecnie siedziba Urzędu Miasta
- Kościół parafialny p.w. św. Mikołaja
- Synagoga z XVI wieku, wielokrotnie niszczona i odbudowywana, obecnie pełni funkcję Miejskiego Domu Kultury ze skromnym Muzeum Judaizmu.
- Najstarsza świątynia w Szczebrzeszynie - cerkiew unicka pw. Zaśnięcia NMP
- Cmentarz żydowski (kirkut) zwany Okopiskiem, obecnie przekształcony w park z okazałymi pomnikami przyrody.
- Cmentarz katolicki z kaplicą św. Leonarda, malowniczymi alejami i wspaniałym widokiem na okolice Szczebrzeszyna
- Zespół budynków szkolnych im. Zamoyskich z lat 1819-1822 (najstarsze po Akademii Zamojskiej obiekty szkolne na terenie Zamojszczyzny)
"PIEKIEŁKO"
Pomiędzy Szczebrzeszynem a Szperówką na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego znajduje się labirynt wąwozów i parowów lessowych, porośniętych lasami zwany "Piekiełkiem".
SZPERÓWKA
- Z odsłoniętych wierzchowin na Szperówce rozciągają się miejscami przepiękne widoki na okolicę.
- Pomnik partyzancki upamiętniający walkę oddziału AK z wojskami niemieckimi z 1944 roku.
- Pomnik przyrody - olbrzymia lipa o 5 pniach i obwodzie ok. 9 metrów.
KLEMENSÓW
Posiadłość Zamoyskich, pałac barokowy z XVIII wieku otoczony rozległym parkiem.
NIELISZ
Zalew na rzece Wieprz.
MOKRELIPIE
- Muzeum i skansen pszczelarstwa oraz zagroda edukacyjna ULIK - ekspozycja starych uli, sprzętu pszczelarskiego i narzędzi z wiejskiej zagrody. Ścieżka edukacyjna od kwiatka do miodu. Oszklony ul pokazowy z żywymi pszczołami. Degustacja miodów i sklep z miodami prosto od producenta. Niezwykłą atrakcją dla smakoszy midów jest unikalny, regionalny MIÓD FASOLOWY pozyskiwany z kwitnącej fasoli tyczkowej "Piękny Jaś".
- Zabytkowy neogotycki kościół parafialny z dwoma wieżami górującymi nad okolicą. Wewnątrz 3 drewniane ołtarze, witraże z wizerunkami świętych oraz zabytki sztuki sakralnej. W 2003 roku parafia obchodziła jubileusz 600-lecia.
- Ruiny kościoła i dzwonnicy z XVII wieku znajdują się za kościołem parafialnym. Pod nimi ciągną się obecnie zasypane tunele. Według legendy ukrywa się w nich śpiące wojsko, które w razie niebezpieczeństwa obudzi się, aby bronić wioski.
RADECZNICA
- Sanktuarium i klasztor Bernardynów z początków XVII wieku, do którego wiodą kryte, drewnianiane schody z 101 stopniami.
- Kapliczka św. Antoniego i źródełko z wodą posiadającą lecznicze właściwości. Miejsce to przyciąga rzesze pielgrzymów, którzy przybywają tutaj z całej Polski na doroczny odpust Świętego Antoniego w dniu 13 czerwca.
SĄSIADKA
- Podczas badań archeologicznych odkryto na tym terenie ślady osady Lędzian z VII-XII wieku.
- Na wysokim brzegu rzeki Por znajdują się pozostałości zniszczonego przez najazdy tatarskie Grodu Czerwieńskiego "Sutjesk" zw. Okopem, który istniał tu między XI-XIII wiekiem.
GÓRECKO KOŚCIELNE
- Modrzewiowy kościół p.w. św. Stanisława biskupa, wewnątrz XVIII wieczny obraz Stanisława i relikwie podarowane przez kardynała Karola Wojtyłę w 1968 roku. kościół należy do grupy najcenniejszych, drewnianych świątyń Zamojszczyzny
- Drewniana kaplica "Pod Dębami" z pierwszej połowy XIX wieku, wokół kaplicy rosną majestatyczne, kilkusetletnie dęby (najstarszy liczy sobie ok. 900 lat), atrakcją jest możliwość wejścia do pustego wnętrza drzewa
- Nad rzeką Szum kaplica "Na Wodzie", w jej pobliżu cudowne źródło
- Rzeźbione, drewniane kapliczki i Droga Krzyżowa
- Rezerwat krajobrazowy "Szum" obejmuje przełomowy odcinek rzeki Szum z charakterystycznymi progami skalnymi, na stromych zboczach doliny rośnie bór jodłowy o bogatym runie (m. in. okazałe paprocie)
- Tama i śródleśny zalew
JÓZEFÓW
- Muzeum Kamieniarstwa - w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury
- Neobarokowy kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP
- Murowany Ratusz z 1775 roku
- Synagoga z 1870 roku
- Liczne kamieniołomy
KRASNOBRÓD
- Zespół klasztorny dominikanów wzniesiony w miejscu gdzie w 1646 roku objawiła się Matka Boska - Sanktuarium Maryjne
- Murowany kościół p.w. Nawiedzenia NMP wybudowany w latach 1690-1699 z fundacji królowej Marii Kazimiery (Marysieńki) jako wotum za cudowne ocalenie; w ołtarzu głównym cudowny obraz MB Krasnobrodzkiej
- W dziedzińcu klasztornym drewniany spichlerz - obecnie muzeum parafialne z ekspozycjami: sakralną, geologiczną, garncarstwa, przyrodniczą i wsi krasnobrodzkiej
- Wzdłuż alei NMP znajduje się zespoł kapliczek różańcowych; drewniana kaplica "Na Wodzie" pod którą bije źródło o właściwościach leczniczych
- Rezerwat leśny "Święty Roch" utworzony w 1983 roku chroniący stare naturalne drzewostany bukowo-jodłowe z okazami ok. 250 letnich jodeł
- Kaplica św. Rocha, barakowy ołtarzyk z obrazem św. Rocha, obok kaplicy kilka źródełek nigdy nie wysychających
- Miejsce bitwy powstańców z 1863 roku pod przywództwem Marcina Borelowskiego Lelewela
- Zespół pałacowo-parkowy z XVII wieku, obecnie sanatorium rechabilitacyjne dla dzieci
- Zalew z kąpieliskiem
- Na stoku góry "Chełm" wyciąg narciarski
- Punkt widokowy na Krasnobród
BONDYRZ
- Prywatne muzeum geologiczne: minerały i skamieniałe pnie mioceńskie
- Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. ppłk. Stanisława Prusa "Adama" obrazujące lata wojny i okupacji na Zamojszczyźnie w latach 1939-1944
- Ośrodek hodowli ryb łososiowatych
SUSIEC
- Murowany kościół parafialny p.w. św. Jana Nepomucena z fundacji Zamoyskich
- Sztuczny zbiornik wodny Morskie Oko
- Drewniany młyn z 1925 roku
REZERWAT "NAD TANWIĄ"
- Rezerwat leśno-krajobrazowy położony na dzikich terenach dolin rzeki Tanwii i potoku Jeleń, wysokość zboczy sięga tu kilkunastu metrów. Ciekawym elementem krajobrazu są wodospady zwane potocznie "szumami", w widłach dolin na wysokim wzniesieniu zachowały się ruiny XII wiecznego grodziska. Jak głosi legenda stał tu kiedyś zamek rycerza Gołdapa i jego pięknej córki Tanewy
- Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza Nad Tanwią
CZARTOWE POLE
- Rezerwat "Czartowe Pole" obejmuje kilkunastokilometrowy odcinek rzeki Sopot z licznymi wodospoadami do 1.5 m wysokości przypominającymi górski potok. Zbocza doliny porasta bór mieszany. Nazwa rezerwatu związana jest z miejscowymi legendami o leżącej na tym terenie polanie bardzo często zatapianej przez wody Sopotu. Z powodu ciągłych powodzi okoliczna ludność uznała miejsce za przeklęte i zamieszkane przez czarty.
- Hamernia - wieś pośród lasów na skraju Puszczy Solskiej, swą nazwę wzięła od hamerni (kuźni) wybudowanej tu przez Zamojskich w połowie XVIII wieku
- Ruiny słynnej papierni Zamoyskich z XVIII wieku
BIŁGORAJ
Miejsca atrakcyjne dla miłośników zabytków
- Kościół parafialny p.w. NMP
- Świątynia pw. św. Jerzego
- Kościół w Puszczy Solskiej
- Klasztor w Puszczy Solskiej z 1778 roku z kaplicą św. Marii Magdaleny i studnią
- Pomnik z 1820 roku poświęcony pamięci poety Ignacego Krasickiego, który pisał o rejonie biłgorajskim tak: "Kraj górzysty i niepłodny, Nocleg, popas niewygodny, Przewodniki bałamutne, Droga ciasna, lasy smutne..."
- Zagroda sitarska należąca do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej: dom drewniany, drewutnia, spichlerz i wozownia
Od XVII wieku Biłgoraj słyną z wyrobu sit i przetaków z włosia, łyka, jedwabiu lub drutu oraz łubiarstwa (wycinanie drewnianych łubów na ramy do sit).
ZAMOŚĆ
Perła renesansu - wybitne dzieło włoskich urbanistów i polskich rzemieślników. Miasto tajemniczych uliczek i zaułków z podcienionymi kamienicami. Na turystów czekają cenne zbiory muzealne, galerie sztuki i piękne parki.
- Rynek Wielki - wzniesiony w latach 1591-1622 wg. projektu B. Morando. Otaczają go ze wszystkich stron podcienione kamienice.
- Ratusz
- Kamienice Ormiańskie
- Katedra - Kościół Kolegiacki, wybitne dzieło B. Morando, bogate wnętrze, krypty z nagrobkami przedstawicieli rodu Zamoyskich
- Pałac Zamoyskich
- Arsenał z 1582 roku z ekspozycją historyczno-wojskową Muzeum Okręgowego
- Kościół św. Mikołaja
- Nadszańce
- Synagoga
- Akademia Zamojska
- Kościół św. Katarzyny
- Kościół Franciszkanów
- Pomnik Jana Zamoyskiego
- Rotunda - dawna brama forteczna (działobitnia) zbudowana w latach 1825-31, obecnie Muzeum Martyrologii.
- Muzea: Muzeum Zamojskie, Muzeum Barwy i Oręża "Arsenał", Muzeum Sakralne Kolegiaty Zamojskiej, Muzeum Diecezjalne
- Wieża widokowa
- Ogród Zoologiczny