Pasieka "ULIK"
MIÓD FASOLOWY
Oryginalny Regionalny Produkt Tradycyjny z Roztocza
MIÓD FASOLOWY to REGIONALNY PRODUKT TRADYCYJNY,
jest wizytówką pasieki "Ulik" i turystyczną atrakcją Roztocza Zachodniego
(Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego)
BARWA: słomkowożółta (po skrystalizowaniu białokremowa)
ZAPACH: intensywny kwiatu fasoli
SMAK: mało słodki, lekko kwaskowaty
Właściwości: miód fasolowy wzmacnia układ odpornościowy, wspomaga pracę serca, ułatwia leczenie grypy i przeziębień, łagodzi schorzenia żołądkowo-jelitowe, przyśpiesza odnawianie drobnoustrojów niezbędnych do prawidłowego trawienia.
Oryginalny smak zawdzięcza nektarowi kwiatów fasoli tycznej, z którego w naturalny sposób pszczoły produkują miód fasolowy zapylając pola uprawne fasoli tyczkowej zwanej "Piękny Jaś".
Obszar upraw fasoli "Piękny Jaś" obejmuje Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy na Roztoczu Zachodnim.
HISTORIA MIODU FASOLOWEGO
W 2005 roku przygotowaliśmy i złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie
dzięki temu MIÓD FASOLOWY z pasieki "Ulik" został wpisany na Krajową Listę Produktów Tradycyjnych.
Ule z pasieki ULIK |
Właściciel pasieki "ULIK" - Marian Śliczniak |
Pszczoła na kwiatach fasoli tyczkowej |
Z ogromną radością pragniemy pochwalić się,
że w dniu 21 maja 2019r
nasze Gospodarstwo Pasieczne ULIK z Roztocza
zdobyło prestiżowe wyróżnienie !
Certyfikatem „Doceń polskie” nagrodzony został
MIÓD FASOLOWY z Roztocza
Miód fasolowy z pasieki Ulik zdobył maksymalne noty (same „10”) za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny, dlatego przyznano mu również tytuł TOP PRODUKT, który zarezerwowany jest wyłącznie dla wyróżniających się artykułów żywnościowych.
Dziękujemy naszym Klientom, którzy kupując produkty bezpośrednio z pasieki "ULIK"
doceniają nasz wysiłek i wkład w zapoczątkowanie produkcji i promocję
ORYGINALNEGO MIODU FASOLOWEGO
z nektaru kwiatów fasoli tyczkowej "Piękny Jaś" z terenów Roztocza Zachodniego
...z poważaniem Marian Śliczniak - właściciel pasieki
Polska Izba Produktów Tradycyjnych i Regionalnych
przyznała pasiece "Ulik" za MIÓD FASOLOWY
III miejsce w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo".
FASOLA TYCZKOWA NA ROZTOCZU
Fasola wielokwiatowa Phaseolus multiflorus L. - roślina z rodziny motylkowatych. Łodyga wijąca się do 4 m wysokości. Kwiaty okazałe, motylkowe czerwone lub białe. Odmiana uprawna - "Piękny Jaś".
Przed wielu laty fasola tyczkowa uprawiana była w gospodarstwach na potrzeby bytowe. Z chwilą pojawienia się rynku zbytu tj. 1975-1980r uprawy fasoli przybrały charakter bardziej masowy i towarowy. Z roku na rok poletek fasoli przybywało, a rolnicy zachęceni wysokimi cenami plonów zaczęli powiększać swoje uprawy. Dobre gleby i sprzyjający mikroklimat w tej części Roztocza sprawiły, że fasola stała się szybko jedną z głównych i charakterystycznych roślin uprawnych na tym obszarze.
Ważnym czynnikiem sprzyjającym uprawom fasoli jest specyficzny klimat Roztocza. Okazuje się, że Roztocze należy do obszarów Polski o najmniejszym zachmurzeniu i tym samym największym nasłonecznieniu w miesiącach czerwiec - wrzesień. Okres wegetacji fasoli tyczkowej przypada więc w najkorzystniejsze dla niej miesiące. Porą dnia, w której można spodziewać się najwięcej słońca, jest w porze letniej przedpołudnie (w tym czasie następuje zbiór nektaru przez pszczoły miodnej, gdyż fasola nektaruje właśnie w godzinach przedpołudniowych). Kwiaty fasoli wielokwiatowej rozkwitają tylko we wczesnych godzinach rannych i nektarują 1 dzień. Nektar zaczyna wydzielać się jeszcze w pąkach w dniu poprzedzającym rozkwitanie. Pąki kwiatów fasoli są rozgryzane przez trzmiele krótkojęzyczkowe. Przez wygryzione otwory pszczoły pobierają nektar także wtedy, gdy kwiaty są już rozkwitnięte. Jeden kwiat wydziela 6-8 mg nektaru.
Obszar upraw fasoli "Piękny Jaś" obejmuje Szczebszeszyński Park Krajobrazowy na Roztoczu Zachodnim. W miejscowościach Czarnystok, Mokrelipie, Gorajec, Wólka Czarnostocka i Zaburze uprawa fasoli tyczkowej "Piękny Jaś Tyczny" ma dominującą rolę.
JAK KUPIĆ MIÓD ?
SPRZEDAŻ WYSYŁKOWA
SPRZEDAŻ BEZPOŚREDNIA
Serdecznie zapraszamy na zakupy !