Gospodarstwo Pasieczne ULIK na Roztoczu producent naturalnych miodów pszczelich PASIEKA ULIKULIK KONTAKTDLA TURYSTÓWMIÓD FASOLOWYMIODY / CENNIKWYSYŁKOWA SPRZEDAŻ MIODUBEZPOŚREDNIA SPRZEDAŻ MIODUROZTOCZE ATRAKCJE TURYSTYCZNEOPINIE ULIKpasieka ULIK internetowy sklep wysyłkowy miodu pasieka ULIK na facebook

Pasieka "ULIK"

MIÓD FASOLOWY

Regionalny Produkt Tradycyjny z Roztocza

Regionalny miód fasolowy oraz tradycyjny miód rzepakowy z pasieki Ulik na Roztoczu.

naturalny miód fasolowy prosto od producenta z pasieki ULIK na Roztoczu

MIÓD FASOLOWY to REGIONALNY PRODUKT TRADYCYJNY,
jest wizytówką pasieki "Ulik" i turystyczną atrakcją Roztocza Zachodniego
(Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego)

BARWA: słomkowożółta (po skrystalizowaniu białokremowa)
ZAPACH: intensywny kwiatu fasoli
SMAK: mało słodki, lekko kwaskowaty

Właściwości: miód fasolowy wzmacnia układ odpornościowy, wspomaga pracę serca, ułatwia leczenie grypy i przeziębień, łagodzi schorzenia żołądkowo-jelitowe, przyśpiesza odnawianie drobnoustrojów niezbędnych do prawidłowego trawienia.

Miód fasolowy od producenta z pasieki ULIK na Roztoczu

HISTORIA MIODU FASOLOWEGO

Około 30 lat temu, prowadząc swoją rozwijającą się pasiekę, zauważyłem, że pszczoły chętnie odwiedzają pobliskie poletka kwitnącej fasoli tyczkowej. Pozyskiwaliśmy w ten sposób ciekawy w smaku miód, lecz początkowo sprzedawaliśmy go pod etykietą miodu wielokwiatowego. Kupujący szybko wyczuli subtelną różnicę w smaku, więc zaryzykowałem wprowadzić do sprzedaży nieznany dotąd odmianowy miód. Napis na etykiecie słoika miód "FASOLKOWY", a potem "FASOLOWY" spotykał się często z niedowierzaniem Klientów. Miód fasolowy jednak na stałe zagościł w ofercie pasieki ULIK i od samego początku był promowany przez nas, jako ciekawy, tradycyny smak z Roztocza. Systematyczna własna sprzedaż detaliczna i promocja miodu fasolowego pozwoliła nam z czasem zaoferować go coraz większej liczbie konsumentów i smakoszy miodów.

miód fasolowy wpisany na listę produktów tradycyjnych

W 2005 roku przygotowaliśmy i złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie
dzięki temu MIÓD FASOLOWY z pasieki "Ulik" został wpisany na Krajową Listę Produktów Tradycyjnych.


Wpis na listę produktów tradycyjnych, nie dotyczy producentów i wnioskodawców (pozostając ich anonimowymi), dlatego w sprzedaży szybko pojawiły się oferty innych pasiek, pośredników i sklepów, które zaczęły sprzedawać miody fasolowe różnego pochodzenia, jako produkt tradycyjny i ciekawostkę wśród miodów.

produkcja miodu fasolowego z Roztocza, ule stoją w polu fasoli tyczkowej jaś

Ule z pasieki ULIK
na polu fasoli tyczkowej "Piękny Jaś"

Marian Śliczniak z pasieki ULIK trzyma laury promocyjne za miód fasolowy i miód rzepakowy z Roztocza

Właściciel pasieki "ULIK" - Marian Śliczniak
Laury za miód fasolowy i rzepakowy z Roztocza

miód fasolowy powstaje gdy pszczoły zbierają nektar z kwiatów

Pszczoła na kwiatach fasoli tyczkowej
tak powstaje miód fasolowy

Dziękujemy naszym Klientom, którzy kupując produkty bezpośrednio z pasieki "ULIK"
doceniają nasz wysiłek i wkład w zapoczątkowanie produkcji i promocję
ORYGINALNEGO MIODU FASOLOWEGO
z nektaru kwiatów fasoli tyczkowej "Piękny Jaś" z terenów Roztocza Zachodniego

...z poważaniem Marian Śliczniak - właściciel pasieki

Dyplom za miód fasolowy z pasieki ULIK na Roztoczu

Polska Izba Produktów Tradycyjnych i Regionalnych
przyznała pasiece "Ulik" za MIÓD FASOLOWY
III miejsce w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo".

oryginalny miód fasolowy z pasieki Ulik prosto od producenta

FASOLA TYCZKOWA NA ROZTOCZU

Fasola wielokwiatowa Phaseolus multiflorus L. - roślina z rodziny motylkowatych. Łodyga wijąca się do 4 m wysokości. Kwiaty okazałe, motylkowe czerwone lub białe. Odmiana uprawna - "Piękny Jaś".

Przed wielu laty fasola tyczkowa uprawiana była w gospodarstwach na potrzeby bytowe. Z chwilą pojawienia się rynku zbytu tj. 1975-1980r uprawy fasoli przybrały charakter bardziej masowy i towarowy. Z roku na rok poletek fasoli przybywało, a rolnicy zachęceni wysokimi cenami plonów zaczęli powiększać swoje uprawy. Dobre gleby i sprzyjający mikroklimat w tej części Roztocza sprawiły, że fasola stała się szybko jedną z głównych i charakterystycznych roślin uprawnych na tym obszarze.

Ważnym czynnikiem sprzyjającym uprawom fasoli jest specyficzny klimat Roztocza. Okazuje się, że Roztocze należy do obszarów Polski o najmniejszym zachmurzeniu i tym samym największym nasłonecznieniu w miesiącach czerwiec - wrzesień. Okres wegetacji fasoli tyczkowej przypada więc w najkorzystniejsze dla niej miesiące. Porą dnia, w której można spodziewać się najwięcej słońca, jest w porze letniej przedpołudnie (w tym czasie następuje zbiór nektaru przez pszczoły miodnej, gdyż fasola nektaruje właśnie w godzinach przedpołudniowych). Kwiaty fasoli wielokwiatowej rozkwitają tylko we wczesnych godzinach rannych i nektarują 1 dzień. Nektar zaczyna wydzielać się jeszcze w pąkach w dniu poprzedzającym rozkwitanie. Pąki kwiatów fasoli są rozgryzane przez trzmiele krótkojęzyczkowe. Przez wygryzione otwory pszczoły pobierają nektar także wtedy, gdy kwiaty są już rozkwitnięte. Jeden kwiat wydziela 6-8 mg nektaru.

Obszar upraw fasoli "Piękny Jaś" obejmuje Szczebszeszyński Park Krajobrazowy na Roztoczu Zachodnim. W miejscowościach Czarnystok, Mokrelipie, Gorajec, Wólka Czarnostocka i Zaburze uprawa fasoli tyczkowej "Piękny Jaś Tyczny" ma dominującą rolę.

Oryginalny miód fasolowy z pasieki ULIK na Roztoczu.

JAK KUPIĆ MIÓD FASOLOWY ?

SPRZEDAŻ WYSYŁKOWA
SPRZEDAŻ BEZPOŚREDNIA
CENNIK

Serdecznie zapraszamy na zakupy !

Powrót